150 lat VLO – Sztuka na 5-tkę

 

Sztuka na 5-tkę

Wystawy z okazji 150. rocznicy powstania

V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie

Kochani, mamy się czym chwalić, Nasz Szkoła – V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego jest jedną z najstarszych i najbardziej prestiżowych szkół średnich w Polsce. Od lat utrzymuje się w czołówce rankingów szkół ponadpodstawowych oraz ponadgimnazjalnych, a historia tego niezwykłego miejsca, Profesorów i jej absolwentów, jest nierozerwalnie związana z historią naszego Miasta. Dlatego też, aby uświetnić odbywające się w roku szkolnym 2021/22 obchody 150 rocznicy powstania V LO, chcemy przybliżyć dokonania naszych absolwentów szerokiej publiczności. Jednym z projektów wchodzących w skład obchodów jest projekt organizacji szeregu wystaw z zakresu sztuk wizualnych. Sztuka rodzi się w umysłach artystów, powstaje w tworzonych przez nich dziełach, ale to co najważniejsze – żyje w oczach oglądających ją ludzi.

Ten ciekawy projekt w swojej koncepcji zamierza zderzyć dokonania artystyczne z różnych dziedzin sztuki: malarstwa, grafiki, rzeźby, ale również ciekawych i nowatorskich projektów architektonicznych i konstrukcyjnych. Daje możliwość pokazania wpływu absolwentów V LO na rozwój polskiej sztuki współczesnej w okresie stu pięćdziesięciu lat istnienia szkoły.

Projekt „Sztuka na 5-tkę” polega na organizacji czterech wystaw prezentujących wybór prac wybitnych artystów sztuk wizualnych, będących absolwentami V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Wystawy będą towarzyszyć obchodom 150. rocznicy istnienia VLO.

Lokalizacje:

  • Galeria krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich
  • Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
  • Zofia Weiss Galery
  • Pałac Sztuki w Krakowie

Planowane działania:

  • W galerii krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich zaprezentowany zostanie wybór praz z zakresu architektury autorstwa wybitnych twórców architektury XX wieku, z Romanem Talowskim – prekursorem polskiego neoromantyzmu w architekturze na czele. Zaproszeni twórcy to: Magdalena Kozień-Woźniak, Katarzyna Kozień-Kornecka, Piotra Nawara, Piotr Lewicki, Marta A. Urbańska. – 
  • W Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zaprezentowany zostanie wybór prac rzeźbiarskich oraz pokrewne im instalacje artystyczne i dokumentacje performance’u (zaproszeni twórcy to: Marek Chlanda, Marek Chołoniewski, Aleksander Janicki, Joanna Kaiser, Michał Soja, Ewa Wesołowska, Wacław i Lesław Janiccy, Tomasz Vetulani).
  • W Zofia Weiss Galery zaprezentowany zostanie wybór prac malarskich, a także grafiki warsztatowej i użytkowej (plakat, ilustracja). Zaproszeni twórcy to: Beata Zuba, Mateusz Otręba, Karolina Jakubowska, Agata Pałach-Bożek, Iwo Birkenmajer, Paweł Taranczewski, Władysław Szyszko.
  • W krakowskim Pałacu Sztuki zaprezentowany zostanie wybór prac fotograficznych m.in. Macieja Macaka, Przemysława Czai, Andrzeja Pilichowskiego-Ragno, Stanisława Kwiecińskiego, Zbigniewa Bielawki.

Jesteśmy pewni, że stworzenie ekspozycji, w której zderzymy ze sobą twórczość artystyczną z wielu dziedzin będzie ciekawym przedsięwzięciem koncepcyjnym o dużych walorach artystycznych, pokazującym różnorodność i wszechstronność kształcącej się w murach V LO młodzieży. Stanie się też punktem łączącym obchody rocznicy 150-cio lecia istnienia szkoły z pokazaniem mieszkańcom Miasta wpływu jej wychowanków na rozwój Krakowa oraz nurtów współczesnej sztuki i architektury w Polsce i na Świecie.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się coś więcej na temat wydarzenia, wesprzeć je finansowo lub zaangażowaniem prosimy o kontakt.

Kierownik projektu: Beata Zuba.

Adres email: CL-VLO_EXPO@outlook.com.

Nr konta bankowego projektu: 28 1240 4533 1111 0010 9989 3795 (Bank PEKAO S.A.).

Jubileusz został objęty Patronatem Honorowym PREZYDENTA MIASTA KRAKOWA prof. dr hab. Jacka Majchrowskiego