150 lat VLO – Spektakl teatralny „Clowni”

Spektakl

„CLOWNI” Andrzeja Strzeleckiego

z okazji 150. rocznicy powstania

V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie

Spektakl „Clowni” Andrzeja Strzeleckiego, który proponujemy wystawić z okazji 150-lecia V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, to połączenie konwencji cyrku, pantomimy, kabaretu i teatru. Spektakl łączy doskonałą zabawę występujących w nim aktorów z przekazem treści o charakterze nierzadko gorzko-humorystycznym. W świecie cyrku, w życiu pracujących w nim tytułowych Clownów możemy dostrzec mechanizmy zniewalania jednostek. Znajdujemy tutaj, doskonale znane starszym pokoleniom aluzje do wydarzeń z historii Polski i krajów socjalistycznych. Wszystko to podane jest w humorystycznej formie ułatwiającej percepcję widzom. Widzowie zresztą momentami stają się również częścią spektaklu. Aktorami wcielającymi się w role Clownów będą uczniowie V LO. Premiera spektaklu odbyła by się w roku jubileuszowym przy okazji Międzynarodowego Dnia Teatru (wiosna 2022) w auli szkolnej. Planujemy również zaprezentować go szerszej publiczności, na innych krakowskich scenach, a także w plenerze.

Koszty realizacji tego przedsięwzięcia związane są przede wszystkim ze scenografią i oprawą oświetleniowo-akustyczną.

Realizacja spektaklu z okazji 150-lecia szkoły będzie wpisaniem się w tradycję słynnego Teatru Międzyszkolnego prowadzonego przez dyrektora V LO, Stanisława Potoczka (dyr. 1954 – 1972), który rozwijał wśród uczniów zamiłowanie do teatru. W jego spektaklach uczestniczyło wielu znakomitych absolwentów.

Teatr szkolny zawsze był obecny w murach V LO. Obecnie w Szkole działa koło teatralne wystawiające swoje sztuki w języku angielskim.

Autor sztuki Clowni Andrzej Strzelecki, to – polski reżyser oraz aktor teatralny i filmowy, prezenter telewizyjny, satyryk, nauczyciel akademicki, profesor sztuk teatralnych, rektor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie,

Reżyserem spektaklu będzie Piotr Igar-Makowski, który miał przyjemność pracować przy realizacji „Clownów” na scenie Teatru Miniatura w listopadzie 1983 r. jako realizator dźwięku. Piotr Igar-Makowski pracował w krakowskich teatrach: Bagatela (jako oświetleniowiec teatralny) i w Teatrze im. Juliusza Słowackiego (jako realizator dźwięku). Występował również na tych scenach (w Teatrze Bagatela „Dyl Sowizdrzał” Grigorija Gorina w reż. Tadeusza Ryłko; w Teatrze im. Juliusza Słowackiego rola: Ignaca w „Transatlantyku” Witolda Gombrowicza w reż. Mikołaja Grabowskiego i chrześcijanina w „Irydionie” Zygmunta Krasińskiego również w reż. Mikołaja Grabowskiego). Piotr Igar-Makowski w latach 70-tych otrzymał wiele nagród w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim i Konkursie recytatorskim im. Zenona Klemensiewicza. Jest laureatem srebrnej odznaki recytatora. W V Liceum Ogólnokształcącym, gdzie również uczył historii, wyreżyserował poemat „Niobe” K.I. Gałczyńskiego, które to przedstawienie uświadomiło widzom piękną plastykę polskiego słowa i bogactwo ojczystego języka.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się coś więcej na temat wydarzenia, wesprzeć je finansowo lub zaangażowaniem prosimy o kontakt.

Kierownik projektu: Piotr Igar-Makowski.

Adres email: CL_VLO_TEATR@outlook.com.

 

Jubileusz został objęty Patronatem Honorowym PREZYDENTA MIASTA KRAKOWA prof. dr hab. Jacka Majchrowskiego